Pożywka dla mózgu, czyli dieta a ADHD

Pożywka dla mózgu, czyli dieta a ADHD

ADHD to skrót od Attention-Deficit Hyperactivity Disorder (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi). Jest to zaburzenie psychiczne występujące zarówno u dorosłych jak i dzieci. Jak sama nazwa wskazuje, ADHD zaburza skupienie i koncentrację, kontrolę impulsów i poziom aktywności. ADHD może komplikować się z wiekiem – u osób dorosłych występują wahania nastroju, niska samoocena, prokrastynacja i niepokój. Ci, którzy sprzeciwiają się interwencji medycznej, mogą spożywać odpowiednią żywności i suplementy diety w celu wspierania funkcji mózgu.

Pozytywny wpływ witaminy D w chorobie Parkinsona

Pozytywny wpływ witaminy D w chorobie Parkinsona

Witamina D jest znana z pozytywnego wpływu na nasz organizm poprzez regulację ilości wapnia i fosforanu, co pomaga zachować zdrowie naszych kości i zębów. Jednak nowe badania sugerują, że u osób z chorobą Parkinsona, witamina ta może pomóc w zapobieganiu lub opóźnieniu wystąpienia zaburzeń poznawczych i objawów depresyjnych.

Odkryto ponad 40 nowych markerów genetycznych reumatyzmu

Odkryto ponad 40 nowych markerów genetycznych reumatyzmu

Reumatyzm jest chorobą zapalną, która wpływa na wyściółkę stawów, ale może także mieć wpływ na inne narządy. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył 42 nowe markery genetyczne związane z chorobą, które podobno mogą otworzyć drzwi do nowych metod leczenia.

Pracując razem, naukowcy z Australii, Kanady, Chin, Estonii, Francji, Japonii, Holandii, Korei Południowej, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i USA podjęli  się tego, co opisują jako największe międzynarodowe badanie reumatyzmu.

Glukozamina i chondroityna pomocne przy bólu kolan

Glukozamina i chondroityna pomocne przy bólu kolan

Mgr. Florent Richy, epidemiolog z Uniwersytetu w Liege (Belgia) ocenił 15 badań dot. zapalenia kości i stawów (OA) kolana. Połączone badania reprezentowało 1775 wolontariuszy, 1020 zażywających glukozaminę i 755 biorących chondroitynę. Po około dwóch tygodniach suplementacji, uczestnicy zaczęli doświadczać złagodzenia bólu stawów i zwiększenie ich elastyczności. Okazało się, że dawka co najmniej 1500 mg glukozaminy dziennie przez co najmniej trzy lata była najbardziej efektywna w hamowaniu procesu degeneracyjnego. W większości badań zakres dawkowania chondroityny wynosił 800 mg do 1200 mg dziennie, zwykle w dawkach podzielonych. Doktor Richy zaznaczył, że najlepsza dawka dla chondroityny nie została ustalona.

Korzystny wpływ kurkumy na zdrowie

Korzystny wpływ kurkumy na zdrowie

Kurkuma jest żółtą przyprawą szeroko stosowaną w Południowo-Wschodniej Azji. Swój korzystny wpływ na zdrowie zawdzięcza kurkuminie, substancji nadającej jej żółty kolor. Kurkumina ma silne właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Jej składniki wykazują wiele pozytywnych korzyści dla zdrowia.

Pycnogenol naturalnym wsparciem w cukrzycy

Pycnogenol naturalnym wsparciem w cukrzycy

W ostatnich latach dramatycznie rośnie liczba chorych na cukrzycę. Nieodpowiednia dieta, warunki środowiskowe i brak aktywności fizycznej prowadzą do oporności na insulinę i hiperglikemii. Przewlekły, wysoki poziom glukozy we krwi wymaga nieustannego kontrolowania. Rozwinięta cukrzyca niesie za sobą szereg powikłań. Do najczęściej występujących należą między innymi powikłania sercowo-naczyniowe, problemy z siatkówką oczu ( retinopatia cukrzycowa), problemy z nerkami (nefropatia cukrzycowa), problemy z układem nerwowym (neuropatia cukrzycowa), trudno gojące się rany (zespół stopy cukrzycowej), owrzodzenia oraz wiele innych.

Łagodzenie artretyzmu kolan poprzez połączenie diety i ćwiczeń fizycznych

Łagodzenie artretyzmu kolan poprzez połączenie diety i ćwiczeń fizycznych

Według badań opublikowanych w JAMA, dla ludzi z nadwagą i otyłych, cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawu kolanowego najwięcej korzyści przynosi połączenie intensywnej diety oraz ćwiczeń, a nie wykonywanie ich osobno.

Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA) jest powszechna przy degeneracji stawów i jest najczęstszą postacią artretyzmu. OA kolan jest główną przyczyną zmniejszenia się mobilności stawów i obniżenia jakości życia, a otyłość jest naczelnym czynnikiem przyczyniającym się do choroby.

Astaksantyna zapobiega chorobom serca, cukrzycy oraz chorobie Alzheimera

Astaksantyna zapobiega chorobom serca, cukrzycy oraz chorobie Alzheimera

Naukowcy odkryli, że suplementacja astaksantyny wzmacnia działanie antyoksydacyjne i tym samym poprawia zdrowie układu krążenia. Jej właściwości odżywcze pozytywnie wpływają na funkcję śródbłonka, dzięki czemu zostają odciążone delikatne naczynia serca. To z kolei obniża ciśnienie krwi i zmniejsza liczbę komórek zapalnych, które sprzyjają tworzeniu się blaszek miażdżycowych powodujących zmniejszenie przepływu krwi do mięśnia sercowego.