29 cze 2015

Jak rozwija się rynek nutraceutyków?

Jak rozwija się rynek nutraceutyków?

Jak rozwija się rynek nutraceutyków?

Mimo swoich azjatyckich początków, nutraceutyki bardzo dobrze odnalazły się w Europie, a jeszcze lepiej w Stanach Zjednoczonych. To właśnie w Ameryce sprzedaż nutraceutyków szacowana jest na 30 mld $ rocznie. Spowodowane jest to faktem, że blisko połowa populacji Amerykanów regularnie przyjmuje suplementy diety. Do ich świadomości zaczyna docierać fakt, jak ważne jest zdrowie i dobre samopoczucie – coraz częściej podejmują walkę z otyłością, która stanowi jeden z większych problemów cywilizacyjnych na tym kontynencie.
Dodatkowo od kilku, a nawet już kilkunastu lat, można zaobserwować trend na bycie „fit” - jogging, siłownia, zdrowe i lekkie przekąski oraz posiłki przygotowywane w domu, to wyznaczniki zdrowego stylu życia, do którego wielu Amerykanów stara się dążyć.

Ale wróćmy na nasze podwórko – chociaż Polacy nie mieli aż tylu problemów zdrowotnych co Amerykanie, to również zaczęli podążać za modą na zdrowie. Badania przeprowadzone przez CBOS w 2013 roku pokazują, że 66% Polaków regularnie uprawia sport, co doskonale widać w parkach, siłowniach i pływalniach, które w godzinach popołudniowych pękają w szwach. Jeszcze nigdy nie mieliśmy tylu świetnie wyposażonych obiektów sportowych. Ta dostępność i różnorodność powoduje, że coraz więcej osób decyduje się spędzać swój wolny czas w ruchu, a nie przed telewizorem, czy komputerem. Wzrost świadomości konsumentów na temat zdrowego stylu życia nie kończy się na zainteresowaniu sportem. Coraz chętniej sięgamy po suplementy diety, które mają na celu wzmocnienie organizmu i uzupełnienie niedoborów minerałów i witamin. Doceniamy to, co naturalne i nieprzetworzone i z większą ufnością patrzymy na nierozpowszechnione jeszcze na polskim rynku nutraceutyki, których ogromnym atutem jest fakt, że nie są postrzegane przez ludzi jako leki, lecz jako produkty żywieniowe ukierunkowane na konkretny problem zdrowotny. Aktualna wielkość produkcji i popytu na nutraceutyki wskazuje na ich dalszy i intensywny rozwój.

Komentarze (0)